Segarahvatantsurühm “Tontar”

Meie ajalugu algab aastast 1955, mil hakkas koos käima grupp rahvatantsuhuvlisi. Aastakümnete möödudes on elu Eestis palju muutunud, kuid tänu inimestele, kellele on korda läinud meie esivanemate tantsupärand, on rühm püsinud rõõmsa ja tegusana tänaseni.

Nimi „Tontar” on eestlaste kõnepruugist „taaskasutusele” võetud ja tähendab väikest kodust tantsupidu. Väike ja kodune on meie treeningsaal Pelgulinna rahvamajas, väike ja kodune on seltskond, kes siia igal teisipäeva õhtul paariks-kolmeks tunniks koguneb. Pidu on ka, aga see tuleb alles siis, kui on täidetud kolm olulist tingimust. Need on: harjutamine, harjutamine, harjutamine. Tänu Erika Põlendikule, kellel on jätkunud tahtmist ja energiat kanda „Tontari” tegevuses juhtivat rolli alates 1978.aasta 1.märtsist, on tulemused tublid. Pidutseda oleme saanud palju.

Suursündmuseks ja heaks motivaatoriks on muidugi ülemaaline tantsupidu, kuhu oleme konkureerinud ja kindlustanud osaleja staatuse alates 1975. aastast.

Ka väiksema ulatusega rahvatantsuüritustele on meid ikka kutsutud.

Traditsioonilisteks esinemiskohtadeks on kujunenud Memme-taadi päevad Rocca al Mare Vabaõhumuuseumis, Jüri „Klunker”. Samuti oleme sagedasti esinenud ja oma rahvatantsu tutvustanud Eestit väisavatele väliskülalistele. Sanatooriumi „Tervis” Kultuurikeskus Pärnus ja EstErling reisid Harjumaalt on head koostööpartnerid. Aeg-ajalt tuleb endalegi peale vastupandamatu reisikihk. Osalemine rahvusvahelistel tantsufestivalidel on meid viinud Leedusse, Soome, Inglismaale, Itaaliasse, Ungarisse ja esindajad USA-sse. Meile meeldib tantsida eesti folkloorseid tantse ja eesti autorite tantse. Repertuaarilehel on Maie Orav autorite nimistus kindlasti esikohal. Ta on loonud „Tontarile” nimitantsu ja see on meile suureks auks.

Vanuse ja ametite poolest on tantsurühma liikmed pea, et läbilõige Eesti ühiskonnast. Verinoored me ei ole, muldvanad ka mitte. Talume parajat füüsilist koormust ja naudime liikumist. Rahvatants, see on meie elustiil…

Treening toimub: teisipäeviti kl 19.00Erika Põlendik on erinevaid rahvatantsurühmi juhendanud juba 30 aastat.
Aastal 2000 oli ta Soome-Eesti tantsupeo pealavastaja
Aastal 2002 Noorte tantsupeol pealavastaja assistent
2004. ja 2007.a. tantsupeo liigijuht, 2005 ja 2010 a. Eesti Meeste tantsupeo liigi üldjuht.
2009 a. juulis toimunud XVIII tantsupeol oli Erika Põlendik D-rühmade üldjuht.
2013. aastal pälvis Eesti Aasta Koolitaja ja Tallinna Aasta Koolitaja tiitli.

“Tontar” 2014. aasta üldtatnsupeol “Puudutus”. Pildistas Kaja Eller